запис в поліклініку
068 258 12 12

Центр трансплантології

Що таке трансплантація, кому вона показана та як встати у чергу на пересадку органу

Центр трансплантології
Трансплантація – це метод лікування, який полягає в пересадці анатомічного органу, тканини чи клітини людини від донора реципієнту і спрямований на відновлення здоров'я людини. Найбільш ефективний у випадках, коли після трансплантації тривалість і якість життя збільшуються

Трансплантологія є однією з найбільш прогресивних сфер медичної науки, яка активно розвивається та інтегрується в інші медичні напрямки. Так, у Центрі трансплантології Першого медоб’єднання Львова практикують забір донорського органу за допомогою робота-хірурга Da Vinci. Також використовують пересадку штучної шкіри пацієнтам з опіками. для лапароскопічного забору при родинній трансплантації нирки.

За прогнозами фахівців більш ніж половина оперативних втручань, що виконуються при лікуванні різних патологічних станів та захворювань, будуть пов’язані з трансплантацією органів, тканин або клітин.

Донор – це людина, у якої за згодою вилучають анатомічний матеріал (орган, тканину чи клітини) для трансплантації.

Реципієнт – людина, яка потребує трансплантації. Наприклад, порушення роботи органу в наслідок кінцевої стадії захворювання чи вродженої вади.

Які бувають види трансплантації:

  • Аутотрансплантація (аутологічна трансплантація) — реципієнт є донором для самого себе. Наприклад, пересадка шкіри з неушкоджених ділянок на обпалену частину при важкому опіку. Або аутотрансплантація кісткового мозку чи гемопоетичних стовбурових клітин при лейкозі (рак крові), лімфомі (злоякісні пухлини лімфатичної системи)
  • Аллотрансплантація (гетерологічна трансплантація) — донором є людина, яка відрізняється генетично та імунологічно від реципієнта
  • Ксенотрансплантація — пересадка матеріалу від іншого біологічного виду (наприклад, людині від тварини)

Наші лікарі рятують як дорослих, так і дітей. Пересаджують нирки, печінку, серце та легені, підшлункову залозу, шкіру та кістковий мозок. Наші локації:

  • Лікарня Святого Пантелеймона Миколайчука 9. Центр трансплантології
  • Дитяча Лікарня Святого Миколая на Орлика 4. Відділення трансплантології

Для українців послуги з трансплантації безоплатні, усе відбувається коштом держави в межах Програми медичних гарантій НСЗУ

Отримати послуги з трансплантації можна за двома окремими пакетами НСЗУ:

Ведення пацієнта

Центр трансплантології Першого медоб’єднання Львова тісно співпрацює з провідними у цій галузі медзакладами України: Національним науковим центром хірургії та трансплантології імені О.О.Шалімова, Інститутом серця МОЗ України та Клінічною лікарнею «Феофанія». Саме завдяки нашій тісній співпраці у Львові вперше в Україні були виконані такі надскладні операції з трансплантації органів, як пересадка комплексу «підшлункова залоза-нирка» та спліт-трансплантація печінки, тобто розділення органу на 2 частини для пересадки двом різним реципієнтам.

Наші спеціалісти виконують як родинні трансплантації органів, так і від посмертних донорів:

  • Родинне донорство, коли донором органів є жива людина. Тобто за життя ниркою чи частиною печінки може поділитися тільки родич. Це відбувається на умовах добровільності, безоплатності та офіційного підтвердження родинного зв’язку
  • Посмертне донорство, коли органи пересаджують від чужої людини у якої діагностовано смерть мозку

Пацієнти, які потребують пересадки донорських органів, отримують у нашому Центрі повний спектр допомоги:

  • Консультація трансплант-координатора
  • Консультація трансплантолога
  • Запис в лист очікування (ЄДІСТ) на трансплантацію органу
  • Передопераційне обстеження
  • Трансплантація від родинного та померлого донора
  • Післяопераційний супровід та реабілітація пацієнта
  • Видача електронних рецептів на імуносупресивні препарати (також для пацієнтів інших центрів)

На базі нашого Центру функціонує єдина в західних областях України імуногенетична лабораторія. Тут виконують всі необхідні для трансплантації органів дослідження. Серед них HLA типування, тестування пацієнтів на антитіла, кросмач тест на сумісність, вірусні гепатити, онкомаркери, біохімія крові.

Як стати у чергу на трансплантацію?

  1. Мати показ на пересадку органу і направлення від сімейного лікаря на консультацію трансплантолога
  2. Приїхати в наш Центр трансплантології, щоб написати дві заяви. Перша заява на обробку персональних даних (вносимо пацієнта в систему ЄДІСТ). Друга заява – на постановку у наш лист очікування
  3. Подати необхідні документи: копії паспорта та ідентифікаційний номер
  4. Отримати консультацію мультидисциплінарної команди щодо операції та лікування

Єдиний номер телефону для запису у лист очікування в Центр трансплантології у Львові +380 (68) 513 37 10

Всіх пацієнтів в Центрі трансплантології супроводжує мультидисциплінарна команда – це лікар-трансплантолог, анестезіолог, нефролог, уролог, кардіолог, пульмонолог, терапевт, реабілітолог, патоморфолог та психотерапевт.

ЄДІСТ – це єдина інформаційна система трансплантації, це закрита система, де відбувається реєстрація всіх пацієнтів. Система, яка визначає пріорітетність за показниками недостатності та розподіляє пацієнтів. Пріоритетні пацієнти вважаються: хто чекає понад 10 років орган, ті хто переніс трансплантацію протягом року і орган не прижився, ті, хто мають більше 80% наявності в крові антитіл.

Коли потрібна трансплантація?

Щоб стати на лист очікування потрібно мати відповідні до того медичні показання. Для нирки це 5 термінальна стадія ниркової недостатності, розпочата нирковозамісна терапія, перитонеальний діаліз і частіше гемодіаліз. По функції серця прямий показ до трансплантації – частота викиду серця нижче 15%. Для печінки – це цироз будь-якої форми термінальної стадії.

Далеко не всі пацієнти в листі очікування народилися з патологіями. Ряд хвороб можуть спричинити необхідність у трансплантації органу або стати останнім шансом для порятунку:

  • Нефропатія, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, гіпертензивна нефропатія, діабетична нефропатія, гломерулонефрит, пієлонефрит, вроджені вади розвитку нирок, полікістоз нирок, сечокам’яна хвороба нирок
  • Гепатит, рання стадія раку печінки, порушення відтоку венозної крові з печінки
  • Кардіоміопатія, хронічна серцева недостатність
  • Хронічне обструктивне захворювання легень

Зараз читають

10.12.2024

Зняла светр, а з ним – обпечену шкіру сина

12 тисяч дітей щороку отримують опіки в Україні, з них 70% опіки кип’ятком

09.12.2024

У мене буде дитина!

Роками намагалася завагітніти, але заважав гормональний дисбаланс

05.12.2024

Пересадили серце і врятували маму двох дітей

Коли медикаменти та операції вже не допомагали

Всі новини
Поділитися:
Сподобався матеріал?
© 2024 «Львівське територіальне медичне об’єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги»
MEMO
Запис онлайн